Aké sú príznaky prostatitídy u mužov a jej liečba

slabá potencia u muža s prostatitídou

Prostatitída je jednou z najčastejších chorôb mužských pohlavných orgánov. Príznaky prostatitídy u mužov a jej liečba nemožno nezávisle určiť a predpísať.

Ak má muž prvé príznaky prostatitídy, mal by sa okamžite poradiť s lekárom. Dokonca aj mierna nevoľnosť, ktorá naznačuje vývoj ochorenia genitourinárneho systému, môže mať vážne komplikácie.

Tvar prostaty pripomína gaštan. Priečna dĺžka prostaty u mužov je 4 cm, pozdĺžna - 3 cm, hrúbka - 2 cm. Orgán pozostáva z žľazového tkaniva. V hornej časti je spojený s močovým mechúrom a semenné kanály odchádzajú zo spodnej časti.

Funkcie prostaty

Prostata alebo prostatická žľaza plní veľmi dôležitú funkciu: produkuje semennú tekutinu, ktorá sa mieša so spermiami a tvorí semeno. Orgán pri erekcii funguje ako ventil, ktorý zabraňuje vytekaniu moču pri pohlavnom styku.

Kvôli obsahu imunoglobulínov A a B v prostate, ako aj lyzozýmu (antibakteriálny enzým) nemôže infekcia preniknúť do horných močových ciest.

Funkčná schopnosť semenníkov závisí od prostaty, preto pri ochoreniach tohto orgánu sa mužská sexuálna sila oslabuje a produkcia spermií je narušená, čo môže viesť k neplodnosti.

Prečo sa u mužov vyvinie prostatitída

Prostatitída je bežné ochorenie u mužov. Ľudia žijúci v chladných oblastiach s vysokou vlhkosťou sú na ňu náchylnejší. Prostatitída sa vyskytuje v dôsledku hypotermie tela, pretože chlad je predisponujúcim faktorom pre stagnáciu tekutej sekrécie, čo vedie k aktívnej reprodukcii patogénnych mikroorganizmov.

Prostatitída sa vyvíja po 30 rokoch. So slabou imunitou môže prejsť chronickým priebehom bez výrazných príznakov, takže muž nevníma príznaky choroby a nechodí k lekárovi, ale žije s touto chorobou mnoho rokov. Objednajte sa k lekárovi až po prudkom zhoršení zdravotného stavu. Stáva sa to vo veku 45-50 rokov, keď je mužovi diagnostikovaný adenóm prostaty, a liečba sa stáva zložitejšou.

hypotermia ako príčina prostatitídy

Ide o nezhubný nádor prostaty, ktorý zhoršuje kvalitu života muža a postupne znemožňuje intimitu. Liečba adenómu je iba chirurgická. Po jeho odstránení problém zmizne, ale v pooperačnom období je potrebné prísne dodržiavať predpisy lekára, v tomto prípade bude rehabilitačný proces bezbolestný a človek sa vráti do plnohodnotného života. Je potrebné byť opatrný, vyhnúť sa podchladeniu a príznaky prostatitídy sa nevrátia.

Aké sú príznaky prostatitídy

Prostatitída sa neprejavuje okamžite, postupne sa rozvíja v tele. Príznaky ochorenia u mužov sa prejavujú bolesťou v dolnej časti brucha, suprapubickej oblasti a v perineu.

Tieto pocity sa zintenzívnia po pohlavnom styku. Močenie sa stáva prerušovaným, bolestivým a môže sa objaviť pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Najmä patologický stav sa prejavuje v noci, existujú falošné bolestivé nutkania ísť na toaletu. Bolesť sa vyskytuje aj počas ejakulácie. Pohlavný styk sa stáva bolestivým.

Prostatitída má akútny a chronický priebeh. Počas akútnej fázy sa príznaky ochorenia zhoršujú, zdravotný stav pacienta sa prudko zhoršuje. Prvé príznaky prostatitídy u mužov v akútnej fáze kurzu sú nasledovné:

  • teplota stúpa;
  • v tele je slabosť a bolesti;
  • vyskytujú sa zimomriavky.

Vykonávajú sa štúdie, odoberajú sa laboratórne testy, vyšetruje sa moč, sperma a krv. Pri akútnej bakteriálnej prostatitíde budú indikátory jasne vyjadrené. V chronickom priebehu ochorenia u muža sa výraznejšie prejavuje zvýšená podráždenosť, úzkosť, vznetlivosť a pod. Na správnu diagnostiku ochorenia je potrebné vyšetrenie.

konzultácia s lekárom pri príznakoch prostatitídy

Bakteriálna prostatitída je zápalové ochorenie prostaty, ktoré drasticky znižuje kvalitu života pacienta a môže spôsobiť nezvratné následky v mužských pohlavných orgánoch.

Prostatitída môže byť infekčná alebo kongestívna (neinfekčná). Infekčná prostatitída sa vyskytuje, keď infekcia vstúpi do tkanív prostaty. Mikróby, vírusy, huby a baktérie môžu preniknúť cez genitálny trakt. Choroba sa môže vyvinúť v dôsledku chronickej tonzilitídy, sinusitídy alebo ochorenia obličiek.

V ľudskom tele žijú podmienečne patogénne mikroorganizmy, ktoré sa môžu aktivovať pri oslabení imunitného systému alebo pri podchladení. Sú to Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, enterokoky atď. Po preniknutí do prostaty spôsobujú akútny zápalový proces.

Neinfekčná alebo kongestívna prostatitída sa tvorí v dôsledku porúch obehu v panve. Príčinou môže byť sedavý spôsob života, poranenia panvy, hormonálne poruchy, dlhotrvajúca sexuálna abstinencia alebo nadmerne aktívny sexuálny život. Na prostatu nepriaznivo vplýva fajčenie a alkohol.

Ako liečiť prostatitídu

Pri prostatitíde infekčnej povahy sa používa antibiotická terapia. Po identifikácii typu patogénu je predpísaná vhodná kombinácia antibiotík, po ktorej sa zdravotný stav v krátkom čase zlepšuje.

Prípravky sa vyberajú až po laboratórnom rozbore a zistení typu patogénu.

Ak je ochorenie bakteriálnej povahy, v ktorej sú prítomné živé mikroorganizmy, potom bez individuálne vybraných antibiotík bude liečba neúčinná.

Pri prostatitíde je výber správneho lieku veľmi dôležitý. Existujú látky, ktoré nedokážu preniknúť do tkaniva prostaty a liečba s nimi bude zbytočná. A existuje množstvo antibiotík, ktoré majú slabý účinok. Len lekár môže zvoliť taktiku liečby.

Pri akútnej forme prostatitídy sú predpísané nesteroidné lieky.

V akútnej fáze ochorenia môže byť potrebná silná dávka antibiotika, kedy pri miernych príznakoch ochorenia možno použiť šetrnejší liek.

V chronickom štádiu ochorenia sú predpísané alfa-blokátory. Pacientovi môžu byť predpísané diuretiká.

V prítomnosti infekčnej flóry môže preniknúť do močového mechúra, čo spôsobí rozvoj akútnej cystitídy. Na aktívne vyprázdnenie močového mechúra vám lekár môže predpísať diuretiká a pitný režim.

Pri prostatitíde je prostatická žľaza opuchnutá a na zmiernenie opuchu je mužovi predpísané antiandrogény. Tieto lieky dočasne znižujú sekréciu a blokujú prietok krvi. Môžu byť predpísané studené klystíry. Pomáhajú zmierniť opuchy pri prostatitíde, zápaloch a znižujú prietok krvi. Mnoho lekárov sa pri liečbe antibiotikami zdráha použiť chlad, pretože zistia, že spolu so spomalením prietoku krvi sa lieky nedostanú do tkaniva prostaty a neexistuje vhodná liečba.

Ak po priebehu liečby nedôjde k klinickej odpovedi na antibiotiká, malo by to slúžiť ako dôvod na podozrenie na absces prostaty. Na odstránenie takejto patológie sa musí použiť chirurgická intervencia, inak môžu byť dôsledky nepredvídateľné.

Pacientom s prostatitídou sa často predpisuje masáž prostaty, ktorá sa vykonáva cez konečník. Ale v akútnej fáze ochorenia, keď je prítomný zápal, dochádza k opuchu žľazy a infekcia postupuje, masáž je kategoricky kontraindikovaná, pretože baktérie sa môžu ľahko šíriť do moču a krvi, čo môže spôsobiť sepsu, ktorá má vážne následky do smrti.

Biopsia pri ťažkej prostatitíde sa nevykonáva. Údaje získané na základe rozboru krvi, moču, sterov a ultrazvuku sú dostatočné na stanovenie správnej diagnózy a výber liekov na liečbu a zmiernenie stavu pacienta.

Ak existujú príznaky a symptómy prostatitídy, je naliehavé kontaktovať urológa alebo andrológa. Vyberie, ktoré lieky sú vhodné pre pacienta, aby účinne liečil patológiu. V žiadnom prípade by ste sa nemali samoliečiť.