Pilulky na prostatitídu: najlacnejšie a najúčinnejšie

Prostatitída je zápalové ochorenie prostaty. Ako pri akomkoľvek zápale, hlavnou liečbou prostatitídy je konzervatívna terapia. Existuje veľa liekov, pre vymenovanie každého z nich má svoje vlastné indikácie.

Tablety na liečbu prostatitídy

Užívanie tabletových foriem liekov je hlavným spôsobom liečby prostatitídy. Indikácie pre takúto terapiu sú nasledujúce:

 • Bolesť počas močenia;
 • Ťažkosti s močením;
 • Pocit plnosti v panve;
 • Bolesť v perineu;
 • Prostatorea alebo spermatorea;
 • Zvýšená nočná diuréza;
 • Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra.

Poznámka! Vo všeobecnosti je akýkoľvek príznak akútnej alebo chronickej prostatitídy indikáciou na vymenovanie určitých skupín liekov.

výstrel na prostatitídu

Druhy tabliet na prostatitídu

V závislosti od typu prostatitídy, jej foriem a hlavných prejavov môže lekár predpísať jeden alebo viac z nasledujúcich liekov:

 • lieky proti bolesti;
 • antibiotiká;
 • fytopreparáty;
 • spazmolytiká;
 • imunomodulátory;
 • alfa blokátory.

Každá z týchto skupín má veľa členov.

Lieky proti bolesti

Tieto lieky inhibujú hlavné enzýmy zápalu, čím narúšajú jeho patogenézu. Zníženie zápalového procesu vedie k zníženiu edému tkanív, ktoré už nestláčajú močovú rúru a nervové zakončenia.

Tým sa syndróm bolesti zastaví.

Lieky proti bolesti sú predpísané, ak je prostatitída sprevádzaná konštantnou alebo prerušovanou bolesťou.

Antibiotiká

Antibiotiká sú potrebné, ak je prostatitída spôsobená pôsobením patogénnej mikroflóry.

Tieto lieky pôsobia na etiologický faktor zápalu, potláčajú infekčný proces v tkanivách žľazy. Predpísané sú širokospektrálne antibiotiká alebo lieky, na ktoré sú tieto mikroorganizmy citlivé.

To je dôležité! Antibiotiká možno predpísať aj pri neinfekčnej forme prostatitídy, ak zväčšená prostata stláča močovú rúru. V dôsledku porušenia odtoku moču je možný rozvoj cystitídy a pyelonefritídy. Na prevenciu týchto ochorení sú predpísané antibiotiká.

Fytoprípravky

Fytopreparáty vďaka rastlinným bioflavonoidom, vitamínom a aminokyselinám pôsobia komplexne. Sú schopné znížiť zápal, zmierniť kŕče hladkého svalstva, zlepšiť trofizmus tkanív a zvýšiť imunitu. Nie vždy však majú dostatočnú silu, preto sa predpisujú spolu s inými liekmi.

Spazmolytiká

Liečivé látky tejto skupiny majú myotropný účinok a uvoľňujú hladké svalstvo. Vďaka tomu sa znižuje tonus prostaty a močovej trubice, zastavuje sa retencia moču a znižuje sa bolesť.

Okrem toho antispazmodiká znižujú cievny tonus, čo zlepšuje trofizmus tkanív prostaty a urýchľuje jej regeneráciu.

Imunomodulátory

Tieto lieky sú schopné stimulovať obranyschopnosť organizmu. Zvyšujú bunkovú a humorálnu imunitu, ktorá je dôležitá pre boj so zápalom.

To je dôležité! Imunomodulátory by sa nemali predpisovať na autoimunitnú prostatitídu. Táto forma zápalu je spôsobená imunitnými bunkami napádajúcimi tkanivá žliaz. Táto skupina liekov situáciu len zhorší.

Alfa blokátory

Princíp účinku týchto liekov je podobný účinku antispazmodiká. Rozdiel je v tom, že znižujú tonus hladkých svalov prostredníctvom účinkov na nervové zakončenia.

Poznámka! Majú viac vedľajších účinkov, preto sa táto skupina liekov predpisuje na ťažký obštrukčný alebo bolestivý syndróm.

Porovnávacia tabuľka tabliet z prostatitídy

Drogová skupina Mechanizmus akcie Indikácie na použitie Vedľajšie účinky
Lieky proti bolesti Znížte zápal a kompresiu nervových zakončení. Syndróm výraznej bolesti. Bolesť počas močenia alebo ejakulácie. Trombocytopénia, vredy žalúdka a dvanástnika, intersticiálna nefritída.
Antibiotiká Zabite patogénnu mikroflóru alebo zablokujte jej reprodukciu. Infekčná prostatitída, preukázaná mikrobiálna etiológia ochorenia, obštrukčný syndróm. Potlačenie vlastnej mikroflóry, poškodenie pečeňových buniek, hematologické poruchy.
Fytoprípravky Znížte zápal a kŕče, zlepšite tkanivový trofizmus. S akoukoľvek formou prostatitídy ako dodatočná liečba. Alergické reakcie.
Spazmolytiká Uvoľnite kŕče hladkého svalstva. Obštrukčné javy, retencia moču, bolestivý syndróm. Závraty, tachykardia, zníženie krvného tlaku.
Imunomodulátory Zvýšte vlastnú imunitu tela. Akákoľvek forma prostatitídy, ďalšie lieky. Alergické a autoimunitné reakcie.
Alfa blokátory Znížte spazmus hladkých svalov prostaty, zlepšite trofizmus. Výrazný obštrukčný syndróm. Akútna fáza zápalu. Tachykardia, znížený krvný tlak, závrat, bolesť hlavy.