Lieky na liečbu prostatitídy

Zápal prostaty je zložité ochorenie, ale liečiteľné. Keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, pretože samoliečba vedie k závažným komplikáciám - neplodnosti, impotencii, onkologickým komplikáciám a môže spôsobiť smrť. Moderné lieky na liečbu prostatitídy rýchlo a účinne bojujú s touto chorobou. Lieková metóda je vedúca v terapii a je široko používaná v rôznych štádiách ochorenia.

muž s prostatitídou ako liečiť liekmi

Medikamentózna liečba prostatitídy

Použitie určitých liekov, ako aj ich účinnosť závisí od patogénu, formy a stupňa priebehu ochorenia. Antibiotiká sa široko používajú na liečbu bakteriálnej prostatitídy v akútnych a chronických formách. Lieky sú účinné aj proti abakteriálnej prostatitíde, keď je ochorenie trvalé.

kapsuly na prostatitídu

Na liečbu prostaty sa používa komplexná technika a predpisuje sa niekoľko liekov, ktoré patria do rôznych skupín podľa spôsobu expozície a terapeutického účinku:

 • antibiotiká alebo iné antibakteriálne lieky;
 • kŕče a lieky proti bolesti;
 • blokátory adrenalínu, ktoré znižujú tonus svalového tkaniva;
 • imunomodulátory, ktoré stimulujú aktivitu imunitného systému;
 • hormonálne a antihistaminiká;
 • vitamínové a minerálne komplexy;
 • anticholinergné lieky.

Všetky stretnutia vykonáva urológ na základe výsledkov testov a vyšetrení. Liečba zahŕňa:

 • zastavenie zápalových procesov;
 • úľava od pohody pacienta;
 • odstránenie príčin, v dôsledku ktorých sa choroba vyvinula.

Spravidla sa používa komplexná lieková terapia vrátane niekoľkých typov liekov, ktorých podrobnosti sú uvedené v tabuľke.

Odrody liekov Popis Účel
Antibiotiká Zabiť gramnegatívne a grampozitívne baktérie, ktoré spôsobujú ochorenie. Hlavný liek. Účinné v prípade zistenia bakteriálnej infekcie. Predpisujú sa na základe analýzy tajomstva a antibiogramu, ktorý určuje citlivosť mikróbov na liek.
Imunomodulátory Obnovte ochranné funkcie tela, aktivujte imunokompetentné bunky. Odporúča sa, keď je znížená imunita, takmer vždy sa používajú na liečbu ťažkých foriem prostatitídy. Účinné pri vírusových, helmintických, alergických zápaloch prostaty.
Alfa blokátory Zablokujte možnosť interakcie adrenoreceptorov s adrenalínom a norepinefrínom. Patria do druhej línie terapie. Predpisujú sa na zníženie tonusu prostaty, krvných ciev a močového mechúra v dôsledku nerovnováhy medzi sympatickým a parasympatickým nervovým systémom.
Nesteroidné protizápalové lieky Protizápalové lieky. Blokujú tvorbu prostaglandínov, ktoré vyvolávajú horúčku, kŕče a bolesti svalov, čo spôsobuje dysfunkciu urogenitálneho systému. Používajú sa ako doplnkový liek na symptomatickú liečbu pri komplexnej medikamentóznej terapii akútnych a chronických ochorení.
Lieky proti bolesti Analgetiká, ktoré zmierňujú bolestivé syndrómy, spôsobujú úľavu. Bolesť na chvíľu ustúpi. Vypustené na zmiernenie bolesti, rôzne miesta, charakterizované ako neznesiteľné.
Rastlinné tablety Sú vyrobené z prírodných látok rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Používajú sa ako doplnkové lieky a na profylaktické účely.

Každá skupina liekov je podrobne popísaná nižšie, je však potrebné mať na pamäti, že tieto informácie slúžia len na informačné účely, akékoľvek stretnutia vykonáva urológ a liečba sa vykonáva pod jeho dohľadom.

Antibiotiká pri liečbe prostatitídy

Základom liečby bakteriálnej prostatitídy sú antibiotiká. V závislosti od patogénu, prítomnosti alebo neprítomnosti sprievodných infekčných ochorení, ako aj s určitým priebehom abakteriálneho zápalu prostaty môže ošetrujúci lekár rozhodnúť o ich vymenovaní. Používajú sa prevažne širokospektrálne lieky. Berúc do úvahy závažnosť priebehu ochorenia, lieky sú predpísané vo forme tabliet, intramuskulárnych alebo intravenóznych injekcií, kvapkadiel.

intravenózne injekcie na prostatitídu

Liečba akútnej prostatitídy bez použitia antibiotík je neúčinná, pretože toto ochorenie je najčastejšie spôsobené bakteriálnymi infekciami. Použitie tejto skupiny liekov vám umožňuje dostať chorobu pod kontrolu. Trvanie kurzu je asi dva týždne, úľava sa prejavuje už v prvých dňoch.

Situácia s liečbou chronickej prostatitídy je oveľa komplikovanejšia. V tomto prípade je antibiotikum predpísané v závislosti od indikácie CFU v exprimátoch pohlavných žliaz na pozadí zvýšenia leukocytov v tajomstve. Priebeh liečby je dlhší, môže to byť 6-8 týždňov. Výber lieku by mal byť založený na indikáciách antibiogramu.

Pri asymptomatickej prostatitíde sa antibiotiká predpisujú iba podľa indikácií:

 • neplodnosť;
 • pred operáciou;
 • pred odberom tkaniva prostaty na biopsiu;
 • pri identifikácii patogénov, ako je kvapavka alebo chlamýdie.

Je tiež potrebné použiť antibiotiká, ak je nebakteriálna prostatitída spôsobená parazitárnymi alebo plesňovými infekciami, vyskytuje sa na pozadí iných bakteriálnych ochorení atď.

Dôležité! Antibiotickú liečbu by mali sprevádzať antimykotiká a eubiotiká potrebné na obnovenie črevnej mikroflóry.

Prečo sú imunomodulátory predpísané na liečbu prostatitídy?

vymenovanie lekára pre prostatitídu

Zápal prostaty je závažné ochorenie, v dôsledku ktorého sú ochranné funkcie organizmu výrazne oslabené. Najmä v prípade chronickej prostatitídy, keď imunitný systém pracuje na hranici svojich možností. Prípravky stimulujúce jeho prácu výrazne urýchľujú proces hojenia bez ohľadu na typ a formu prostatitídy. Účinne pôsobia v prípadoch vírusového poškodenia, keď sú antibiotiká bezmocné.

Nesprávne predpisovanie imunostimulantov môže nepriaznivo ovplyvniť zdravotný stav pacienta, preto je potrebné poradiť sa so skúseným imunológom.

Dôležité! Na získanie presných informácií o stave imunitného systému sa odporúča imunogram.

Priebeh liečby nemôže trvať dlhšie ako dva týždne. Nemôžete súčasne užívať dva typy imunomodulátorov, ktoré majú podobný účinok.

Pre kategórie, ako je vírusová a alergická prostatitída, ako aj choroby vyplývajúce z napadnutia tela prvokmi a helmintmi, sprevádzané prudkým a nevyhnutným znížením imunity, je pre úspešnú liečbu nevyhnutný výber a použitie imunostimulačných liekov.

Alfa-blokátory a vlastnosti ich použitia pri liečbe prostatitídy

liek na prostatitídu

V procese rozvoja zápalu prostaty nevyhnutne vznikajú problémy s močením, čo je spôsobené vysokým tónom svalových tkanív genitourinárneho systému. Ak chcete odstrániť tento problém, musíte uvoľniť svaly. Na tieto účely sa používajú alfa-adrenergné blokátory, ktoré blokujú uvoľňovanie adrenalínu, vyhladzujú svalové tkanivo pôsobením na receptory močového mechúra a prostaty.

Alfa-blokátory patria do druhej línie liekov a používajú sa v komplexnej liekovej terapii ako symptomatická liečba. Ich pôsobenie je zamerané na normalizáciu intrauretrálneho tlaku, zníženie tónu močového mechúra a jeho krku, hladké svaly prostaty. Výsledkom je zníženie symptómov, ktoré sa prejavujú vo forme častého a bolestivého močenia.

Účinnosť liekov je 48-80% po užití:

 • proces odtoku moču je normalizovaný;
 • bolesť klesá;
 • sexuálna túžba sa vracia;
 • stagnácia krvi v panve sa zastaví;
 • znížená benígna hyperplázia.

Lieky tejto skupiny sa používajú nielen v urológii, ale široko sa používajú aj na liečbu iných ochorení. Dĺžku liečby určuje ošetrujúci lekár.

Všetky alfa-blokátory sú rozdelené do dvoch skupín:

 1. Selektívne, s minimálnym počtom vedľajších účinkov. Selektívne blokuje alfa-1-adrenergné receptory umiestnené v močovom mechúre a prostate. Často spôsobujú retrográdnu ejakuláciu.
 2. Neselektívny, ovplyvňuje citlivosť všetkých alfa receptorov, má výrazný účinok nielen na urogenitálne orgány, ale aj na centrálny nervový systém.

Použitie alfa-blokátorov pri liečbe prostatitídy výrazne zvyšuje účinnosť antibiotík a protizápalových liekov, umožňuje vám urýchliť čas, na ktorý môžete pacienta vyliečiť. Sú obzvlášť potrebné pre pacientov trpiacich spolu s hypertenziou prostaty.

Existujú kontraindikácie na použitie, ich ignorovanie môže viesť k rozvoju ortostatického kolapsu a iným vážnym následkom. Rovnako dôležité je dodržiavať pravidlá pre kombináciu lieku s inými liekmi.

Pozor! Rozhodnutie o pripojení alfa-blokátorov k terapii môže urobiť iba ošetrujúci lekár.

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID)

Tieto lieky zmierňujú zápal, znižujú teplotu a neutralizujú bolesť, považujú sa výlučne za pomocné lieky. V dôsledku ich užívania je potlačená tvorba prostaglandínov podieľajúcich sa na vzniku zápalu. Po užití NSAID sa intenzita zápalového procesu výrazne zníži, ako aj:

 • hyperémia klesá a prietok krvi žľazového tkaniva sa obnoví;
 • tíši bolesť a zastavuje kŕče;
 • teplota klesá, febrilný stav sa zastaví.

Vymenovanie vykonáva ošetrujúci lekár, v naliehavých prípadoch napríklad jedno nezávislé stretnutie. Bez komplexnej medikamentóznej liečby tieto lieky, ak sa užívajú bez lekárskeho predpisu, len zhoršia zdravotný stav.

Nesteroidné protizápalové lieky sú dostupné v nasledujúcich dávkových formách:

 • pilulky;
 • sviečky;
 • injekcie.
rektálny čapík na prostatitídu

Úľava po užití požadovaného lieku nastáva do 10-30 minút. V prípade nepohodlia a nepohodlia spôsobeného užívaním lieku by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom. Najpopulárnejšie v liečbe urologických ochorení sú lieky na báze ibuprofénu, ketoprofénu, diklofenaku, keďže majú najmenej vedľajších účinkov, pričom ich účinnosť je obzvlášť vysoká.

Významný vplyv na priebeh ochorenia majú kombinované rektálne čapíky (sviečky roztopené telesnou teplotou), ktoré môžu obsahovať antibakteriálne, analgetické a protizápalové látky.

Prvé miesto v hodnotení obľúbenosti liekov na báze diklofenaku.

Lieky proti bolesti na prostatitídu

Najpopulárnejšie lieky proti bolesti, ktoré sa používajú pri liečbe prostatitídy, sú analgetiká.

Iná lieková forma – čapíky, je účinnejšia ako tablety, keďže pôsobí priamo na postihnuté miesto. Vedúce pozície sú obsadené prípravkami novokainu, ich nezávislé použitie je však neprijateľné, pretože je potrebný presný výpočet dávky, inak môžu nasledovať alergické reakcie. Možné je aj predávkovanie sprevádzané nevoľnosťou a vracaním, halucináciami, kŕčmi, strachom, panikou atď.

Sviečky s belladonnou nielen anestetizujú, ale majú aj antispazmodický a protizápalový účinok. Účinné prostriedky, ktoré sú dostupné vo forme čapíkov, tabliet a injekcií.

Mnohé protizápalové lieky, vrátane rektálnych čapíkov, majú analgetický účinok.

Je mimoriadne nebezpečné často používať lieky proti bolesti, pretože to môže ľahko viesť ku komplikáciám. Oprávnený jediný príjem na zmiernenie neznesiteľnej bolesti.

Mám si dať bylinkové tabletky?

pilulky na prostatitídu

Lieky vyrobené na báze prírodných surovín sa výrazne líšia od svojich "syntetických náprotivkov". Výhody bylinných liečiv sú: jedinečné zloženie bohaté na natívne (nezmenené) biologicky aktívne liečivá, vysoká biologická dostupnosť liečiv, nízka alergénnosť a šetrnosť k životnému prostrediu.

Veľkú obľubu si získavajú homeopatické a bylinné prípravky, no ich užívanie namiesto antibiotík a protizápalových liekov je nielen neúčinné, ale aj zdraviu škodlivé.

V rámci komplexnej terapie sú tieto lieky bezpečné a nepoškodzujú telo. Ich príjem by však mal byť koordinovaný s ošetrujúcim urológom.

Na dosiahnutie účinku je potrebné užívať rastlinné prípravky dlhé mesiace, počas ktorých môže akútna prostatitída prejsť do chronického štádia, pokročilé formy sa môžu skomplikovať a rozvinúť do chorôb, ktoré si vyžadujú chirurgickú liečbu a môžu sa stať aj príčinou onkológie.

Prevencia pomocou bylinných prípravkov

Použitie rastlinných prípravkov v akejkoľvek forme je opodstatnené, ak sa používajú výlučne ako doplnkové prostriedky. Dobré výsledky sa dosahujú v prípadoch, keď sa homeopatia používa na prevenciu a ako domáce použitie po absolvovaní celého liečebného cyklu.

Rastlinné prípravky majú nasledujúce vlastnosti:

 1. Uroseptický účinok, majú tablety a čaje s tansy, centaury, medvedice. Vďaka nim sa tkanivá prostaty čistia od baktérií, vírusov a toxínov vyplývajúcich z ich životnej činnosti.
 2. Potlačujúce zápalové procesy v prostatickej žľaze. Na výrobu sa používa nechtík, rebríček, medvedica, ľubovník bodkovaný a šalvia.
 3. Zlepšenie krvného obehu a odstránenie prekrvenia prostaty sa dosahuje tabletami na báze gaštanu a sladkej ďateliny.
 4. Udržiavanie imunitného systému sa vykonáva pomocou zázvoru, ženšenu, mäty a citrónu.
ľudové lieky na prostatitídu

Pre rizikových mužov sa odporúča užívať špecializované preventívne lieky: vitamínové a minerálne komplexy, doplnky stravy, rastlinné prípravky - tablety, čapíky, rastlinné prípravky. Sú vhodné aj na obnovenie zdravia a potencie po medikamentóznej liečbe.

Preventívne prostriedky môžu byť úzko zamerané alebo majú široké spektrum účinku. Rovnako ako na liečebné účely, všetky predpisy na prevenciu chorôb vydáva lekár. Aj tie najnebezpečnejšie produkty môžu pri nesprávnom používaní poškodiť vaše zdravie.

Rehabilitácia po chorobe si nevyžaduje hospitalizáciu a pacient zostáva doma. S výhradou vymenovania lekárskych postupov sa môžu vykonávať na klinike alebo v sanatóriách.