Liečba prostatitídy: dôverujte lekárovi!

Boj proti prostatitíde je zložitý a pomerne dlhý proces, ktorý neumožňuje samoliečbu. Keďže toto ochorenie môže viesť k patológiám mužskej reprodukčnej funkcie, ako aj k závažným poruchám v práci iných orgánov a systémov, všetky opatrenia na stanovenie diagnózy a určenie potrebnej liečebnej stratégie by mal vykonávať výlučne urológ. Ako liečiť prostatitídu, aby ochorenie čo najrýchlejšie ustúpilo a aký je komplex terapeutických opatrení?

muž premýšľa o liečbe prostatitídy

Diagnóza prostatitídy

Identifikácia prítomnosti prostatitídy u pacienta pre urológa zvyčajne nie je náročná a hlavným cieľom diagnostických postupov je určiť príčinu a formu ochorenia. Niektoré typy vyšetrení môžu pacientom spôsobovať nepohodlie alebo bolesť, ale pre ošetrujúceho lekára je potrebné prejsť určitými štádiami klinickej diagnostiky, aby získal užitočné informácie:

 • Primárne rektálne digitálne vyšetrenie a odber sekrécie prostaty na analýzu, ktorá určuje povahu ochorenia (abakteriálne alebo infekčné formy prostatitídy). Ak sa v biologickom materiáli nájde infekčný agens, vykoná sa test citlivosti patogénnej mikroflóry na antibiotiká, aby sa optimalizoval komplex následných terapeutických opatrení.
 • Transabdominálne alebo transrektálne ultrazvukové vyšetrenie. Je predpísaný podľa potreby na objasnenie charakteristík stavu prostaty. Transabdominálny ultrazvuk sa vykonáva cez prednú brušnú stenu a nespôsobuje pacientovi nepohodlie. Transrektálne vyšetrenie prostaty (cez konečník) je síce mierne bolestivé, ale o to viac informatívne, pretože umožňuje určiť nielen parametre žľazy, ale aj jej štrukturálne zmeny.
 • Krvný test na PSA. Prebytok normálnej hladiny (4 ng / ml) prostatického špecifického antigénu v krvi môže naznačovať prítomnosť patologických procesov v prostatickej žľaze. Stanovenie indikátorov PSA by sa malo vykonávať nielen v procese diagnostiky prostatitídy, ale aj počas liečby ochorenia, aby sa posúdila účinnosť terapie.

Hlavné terapeutické zložky a metódy liečby prostatitídy

Akútna prostatitída a exacerbácia chronickej formy tejto choroby sa liečia podľa podobných schém. Správne zvolená racionálna terapia predpokladá v prvom prípade úplné uzdravenie pacienta a v druhom vedie k jeho vyliečeniu alebo dlhodobému ústupu choroby. Len urológ môže rozhodnúť, ako liečiť prostatitídu bez ujmy na zdraví pacienta a s maximálnym efektom použitých prostriedkov a metód, úloha pacienta v tomto procese spočíva v jeho prísnom dodržiavaní všetkých predpisov odborníka.

Liečebná terapia

lieky na prostatitídu

Liečba liekmi je základom akéhokoľvek terapeutického účinku na zápal v prostatickej žľaze. Výber potrebných liekov vykonáva urológ na základe údajov z laboratórnych testov a iných predbežných štúdií. Zameranie liekovej terapie zahŕňa:

 • zníženie úrovne bolesti pacienta;
 • normalizácia krvného obehu v prostatickej žľaze a priľahlých orgánoch;
 • lokalizácia a zničenie infekčného agens;
 • odstránenie zápalových reakcií a kongescie v prostate;
 • stabilizácia imunity, sexuálnej výkonnosti a celkovej pohody pacienta

Optimálna účinnosť medikamentóznej terapie sa dosahuje kombináciou antibiotík, liekov proti bolesti, protizápalových a hormonálnych liekov, antidepresív, mikroklyzérov a čapíkov vo wellness programe.

Lokálna terapia

Lokálny regeneračný účinok na prostatu a jej zapálené oblasti sa dosahuje použitím rôznych typov fyzioterapie v liečebnom programe:

 • ultrazvuková fonoforéza;
 • transrektálna mikrovlnná hypertermia;
 • diadynamoforéza;
 • laserová terapia;
 • masáž prostaty.

Treba poznamenať, že masáž je so svojou relatívnou bolesťou najúčinnejším prostriedkom v boji proti prostatitíde. Vďaka takýmto postupom sa odstráni stagnujúca sekrécia z prostaty, čo pomáha zlepšiť krvný obeh postihnutých tkanív a zvyšuje účinnosť liekov, ktoré pacient užíva. Masáž je predpísaná pacientovi počas obdobia remisie alebo ústupu akútnych prejavov ochorenia. Počas exacerbácie prostatitídy lekár vylúči postupy zo zoznamu terapeutických opatrení, pretože môžu vyvolať šírenie infekcie.

Fytoterapia

Liečba fytopreparáciami je predpísaná pacientom s prostatitídou ako súčasť komplexnej terapie. Používanie rastlinných zdravotných produktov je možné dlhodobo, vzhľadom na ich neškodný účinok na telo a nízky výskyt vedľajších účinkov. Fytoterapia sa môže vykonávať vnútorným a (alebo) vonkajším použitím vo forme štiav, odvarov alebo nálevov z ľubovníka bodkovaného, ženšenu, kalamusu, žeruchy, lopúcha, žihľavy a iných liečivých rastlín. Pri chronickej forme prostatitídy môže lekár predpísať magneto-, fono- alebo elektroforézu fytopreparácií.

Lieky na liečbu prostatitídy

Priebeh užívania liekov pacientmi predpisuje ich lekár na individuálnom základe. Antibiotický program je navrhnutý s ohľadom na nasledujúce špecifické kritériá:

 • forma ochorenia;
 • typ patogénu a antimikrobiálna aktivita lieku;
 • schopnosť penetrácie liečiva do tkaniva prostaty;
 • žiadne kontraindikácie užívania lieku;
 • spôsob podávania lieku;
 • možné vedľajšie účinky

Podľa ukazovateľov účinnosti liečby chronickej a akútnej prostatitídy existujú tri hlavné skupiny antibakteriálnych látok:

 • Fluorochinolóny. Lieky tejto skupiny majú široké spektrum účinku a majú schopnosť akumulovať sa v tkanivách prostaty vo vysokej koncentrácii; zároveň nie je vyvinutá rezistencia patogénnych baktérií na účinnú látku. „Nevýhoda" fluorochinolónov spočíva v ich možnom negatívnom vplyve na centrálny nervový systém a v pravdepodobnosti alergických reakcií u pacientov.
 • tetracyklíny. Tieto lieky sú najúčinnejšie proti atypickým patogénom, ale nie sú dostatočne aktívne v boji proti Escherichia coli a stafylokokom a sú úplne neúčinné proti Pseudomonas aeruginosa.
 • Makrolidy. Prípravky makrolidovej skupiny ľahko prenikajú a aktívne sa hromadia v tkanivách žľazy, sú však málo toxické a účinné pri ničení grampozitívnych baktérií, sú neúčinné pri potláčaní gramnegatívnych baktérií.

V prvých dňoch užívania predpísaných antibakteriálnych liekov by mal pacient s diagnózou prostatitídy pravidelne navštevovať svojho lekára. Takéto opatrenie je nevyhnutné, aby urológ sledoval účinnosť antibiotík. Ak po troch dňoch liečby odborník nezaznamená viditeľné zlepšenia stavu pacienta, nahradí hlavný liek. Pri predpisovaní antibiotík musí lekár vziať do úvahy skúsenosti pacienta s užívaním podobných liekov, aby sa vylúčilo opätovné predpísanie lieku rovnakej skupiny.

Okrem antibakteriálnych liekov a liekov proti bolesti môže byť pacientovi s prostatitídou predpísaná hormonálna liečba a (alebo) užívanie alfa-blokátorov:

 • Hormonálna terapia. Stav a funkcie prostaty sú priamo závislé od množstva androgénov a estrogénov v mužskom tele. Použitie hormonálnych liekov pri liečbe prostatitídy umožňuje posunúť rovnováhu "ženských" a "mužských" hormónov v danom smere. Pretože takéto lieky pomáhajú znižovať žľazové tkanivo prostaty, môžeme hovoriť o nepriamej úlohe antiandrogénov pri zotavovaní pacienta s prostatitídou.
 • Alfa blokátory. Príjem takýchto prostriedkov sa týka spôsobu patogenetickej terapie; jeho účelom je zmierniť celkové príznaky zápalu prostaty. Obzvlášť účinné je užívanie alfa-blokátorov pri problémoch s močením. Vďaka odstráneniu spazmov zvierača, stien močovodu, hladkého svalstva močového mechúra, ako aj samotnej prostaty sa zabráni stagnácii alebo spätnému refluxu sekrétu prostaty a odstráni sa edém zo zapáleného orgánu.

Bez ohľadu na účel a špecifiká užívania liekov by sa užívanie akéhokoľvek lieku malo vykonávať výlučne podľa predpisu lekára a pod jeho kontrolou. Samoliečba môže viesť ku komplikácii ochorenia alebo k neúčinnosti následnej terapie na klinike.

Imunokorekcia je kľúčom k úspešnej liečbe

Celý komplex liečebných postupov pri chronickej alebo akútnej prostatitíde musí nevyhnutne sprevádzať imunokorektívne opatrenia (pravidelné návštevy imunológa, normalizácia životného štýlu, užívanie vitamínov, imunomodulátorov atď. ). Vysoký imunitný stav tela prispieva k rýchlemu zotaveniu pacienta alebo k predĺženiu fázy remisie v chronickej forme ochorenia.

konzultácie s odborníkom na prostatitídu

Včasná návšteva špecialistu v prípade príznakov charakteristických pre ochorenie, prísne dodržiavanie lekárskych odporúčaní v prípade diagnózy prostatitídy, prevencia recidívy existujúcej choroby a kategorické odmietnutie samoliečby v prospech odborného zásahu urológom vám umožní vyhnúť sa dlhodobej liečbe a nežiaducim následkom vážneho ochorenia.