Príčiny prostatitídy, symptómy a metódy liečby ochorenia

Najčastejšou patológiou genitourinárneho systému u mužov je zápalové ochorenie prostaty. Podľa štatistík je prostatitída diagnostikovaná u každých 10 pacientov v zrelom veku. Bez adekvátnej liečby choroba rýchlo postupuje, vedie k závažným komplikáciám a ovplyvňuje sexuálny život muža.

normálna a zväčšená prostata s prostatitídou

Príznaky ochorenia

Akákoľvek choroba sa ľahšie lieči, keď bola diagnostikovaná v počiatočnom štádiu. Prostatitída prebieha ako v akútnej, tak aj v komplikovanej forme – chronickej, ktorá vzniká pri zanedbanom zápale prostaty. Príznaky a liečba ochorenia sa líšia a závisia od štádia a typu ochorenia. V akútnom priebehu patológie človek zažije:

bolesť v slabinách s prostatitídou
 1. Ťažkosti s močením. Jedným z prvých príznakov sú problémy s prechodom moču v dôsledku zúženia močovodu. V počiatočných štádiách sa prostata začína zväčšovať a mierne stláča kanály.
 2. Bolesť v dolnej časti brucha, ktorá je najčastejšie narušená po fyzickej námahe alebo na konci dňa. Bolesť v pocitoch a intenzite sú rôzne: môžu to byť ťahanie, rezanie, bolesť. Potom sa šíria cez miešok a penis a počas defekácie sa podávajú do konečníka. Choroba vyvoláva výskyt zápchy, ktorá len zvyšuje zápalový proces v prostatickej žľaze.
 3. Časté močenie. Muž, ktorý sa predtým nezobudil na vyprázdnenie močového mechúra, môže ísť na záchod 1-2 krát za noc na začiatku ochorenia. S prechodom prostatitídy na inú formu klesá nutkanie na močenie. Vytvára dojem preplnenia močového mechúra a po odchode na toaletu - neúplného vyprázdnenia.
 4. Vizuálna zmena v moči. Už v počiatočných štádiách vývoja patológie v moči možno zistiť nečistoty hnisu alebo krvi.
 5. Výskyt sexuálnej dysfunkcie. Muži majú problémy s erekciou a silnú bolesť počas ejakulácie.
 6. Dlhodobé zvýšenie telesnej teploty v oblasti 39 stupňov, ktoré je sprevádzané zimnicou, slabosťou a bolesťami tela.

Väčšina príznakov ochorenia sa jasne prejavuje. Úlohou mužov je starostlivo sledovať stav svojho tela a jeho zmeny, nenechať si ujsť prvé príznaky a nenechať patológiu rozvinúť do chronického štádia.

Prvé prejavy zápalu prostaty u predstaviteľov silnejšieho pohlavia v zanedbanej forme sú takmer rovnaké ako v akútnej fáze ochorenia. Sú však sprevádzané príznakmi, ako sú:

znížené libido s prostatitídou
 1. Znížené libido, vymiznutie erekcie počas pohlavného styku, detekcia krvi v sperme.
 2. Časté nutkanie na močenie, plnosť močového mechúra, biele vločky v moči. Počas exacerbácie môže byť muž úplne zbavený schopnosti vyprázdniť močový mechúr, pretože zapálená prostata blokuje priechod moču močovou rúrou.
 3. Depresia, nespavosť alebo ospalosť. Muži trpiaci chorobou, ako je prostatitída, často zažívajú záchvaty hnevu alebo agresie spojené s psycho-emocionálnou poruchou.

Aby sa predišlo chybám pri stanovení správnej diagnózy, má zmysel byť vyšetrený viacerými lekármi a v rôznych inštitúciách. Príznaky a liečba prostatitídy, podobne ako akékoľvek iné ochorenie urogenitálneho systému, nie je záležitosťou, ktorú treba odkladať alebo šetriť na zdraví.

Dôvody rozvoja

Je takmer nemožné určiť hlavnú príčinu patológie. Zároveň nie je tak málo provokujúcich faktorov, každý z nich je veľmi vážny, najmä vzhľadom na mužský zvyk zanedbávať zdravie. Hlavné dôvody:

hypotermia ako príčina prostatitídy
 1. Tvorba preťaženia v panvovej oblasti. Vyznačujú sa pomalým krvným obehom, pri ktorom sa zhoršuje výživa tkanív, dochádza k edému a dochádza k narušeniu fungovania kapilár.
 2. Podchladenie. Po zmrazení dokonca aj muži sami vyvolávajú rozvoj zápalu prostaty.
 3. Sedavý životný štýl, v ktorom predstavitelia silnejšieho pohlavia sedia celé hodiny v jednej polohe. Nemenej škodlivým faktorom je práca spojená s vibráciami (traktori, vodiči). Pri neustálom trasení je perineum zranené a orgány v panvovej oblasti sú oslabené, čo vytvára ďalšie podmienky pre vznik zápalu.
 4. Prenesené pohlavné choroby. Sexuálne prenosné infekcie nemôžu obísť prostatu. Aj po liečbe sa imunita znižuje a prostata sa stáva zraniteľnou.
 5. Zadržiavanie stolice. Zápcha vytvára zvýšený stres pri vyprázdňovaní konečníka, traumatizuje prostatu. Okrem toho sa zintenzívňuje stagnácia a dochádza k reverznej absorpcii toxínov, a to aj v tesne umiestnenej prostate.
 6. Extrémy v intímnom živote. Nedostatok a nadbytok sexu rovnako negatívne ovplyvňuje reprodukčné zdravie. Pri nadmernej aktivite sa prostata opotrebováva, abstinencia v nej zvyšuje stagnáciu.
 7. Prerušenie pohlavného styku. Ako metóda antikoncepcie sa považuje za neúčinnú a podkopávajúcu zdravie mužov. Pokusy o kontrolu už prebiehajúceho fyziologického procesu sú veľmi škodlivé.
 8. Zneužívanie alkoholických nápojov, podvýživa. Tieto dva faktory vedú k opuchu prostaty a výskytu malígnych novotvarov.
 9. Urologické ochorenia. Vďaka úzkemu anatomickému spojeniu s reprodukčným systémom môžu zápalové procesy v močovom systéme preniknúť o niečo nižšie a ovplyvniť prostatu.

Identifikáciou príčin, ktoré prispeli k rozvoju zápalu, urológ individuálne vyberá liečbu, pričom vylučuje nepriaznivé faktory.

Liečebné metódy

Liečba zápalu prostaty musí byť komplexná. Po diagnostikovaní ochorenia lekár spravidla predpisuje individuálny liečebný režim. Na dosiahnutie pozitívneho účinku potrebuje pacient minimálne 4-6 mesiacov. Dnes sa na liečbu používa veľa rôznych metód vrátane liekovej terapie, použitia fyzioterapeutických procedúr a masáží. V oficiálnej medicíne sú tieto metódy uznávané ako najúčinnejšie a najbezpečnejšie pre zdravie silnejšieho pohlavia.

konzultácia s lekárom pre prostatitídu

Kvalifikovaná psychoterapia sa považuje za rovnako dôležité opatrenie, pretože neustále bolestivé pocity a problémy, ktoré sa vyskytli v intímnom živote, negatívne ovplyvňujú nielen celkovú pohodu pacienta, ale aj jeho psychický stav.

Liečebná terapia

Chirurgická liečba je indikovaná v prípadoch, keď lekárske opatrenia neviedli k výsledku alebo prostata blokuje odtok moču. Operácia môže viesť k neplodnosti, preto nie je predpísaná mladým mužom.

lieky na prostatitídu

Antibakteriálna terapia sa vykonáva s infekčnou prostatitídou. Keď príčinou patológie nie sú baktérie alebo vírusy, liečba antibiotikami sa považuje za nezmyselnú. Na uvoľnenie svalov prostaty, zlepšenie odtoku moču a zmiernenie bolesti v perineálnej oblasti sa používajú alfa-blokátory.

Svalové relaxanciá pomôžu znížiť bolesť a odstrániť svalové napätie v oblasti panvy. Vážne chorým pacientom sú predpísané kvapkadlá s diuretikami, ktoré prispievajú k hojnému uvoľňovaniu moču a zabraňujú ďalšej intoxikácii tela.

Priebeh liečby by sa mal dokončiť až do konca, aj keď príznaky ochorenia úplne zmizli. Príznaky prostatitídy často vymiznú na samom začiatku antibiotickej liečby, ale po ukončení liečby sa stávajú chronickými.

Nebakteriálna prostatitída vyžaduje iný liečebný režim. Spočíva v užívaní analgetík a antipyretiká.

Súčasne s hlavnou liečbou urológ predpisuje podpornú liečbu, ktorá zahŕňa pokoj na lôžku, pitie veľkého množstva vody a sedacie kúpele. Pacienti by mali dodržiavať diétu, ktorá obmedzuje alkohol, kofeín, mastné a korenené jedlá.

masáž prostaty pri prostatitíde

Pri chronickom zápale prostaty je najúčinnejším liekom pravidelná masáž prostaty, ktorá znižuje pravdepodobnosť opätovného zápalu. Priebeh liečby pozostáva z 10 sedení. Kontraindikáciou postupov je rakovina konečníka a exacerbácia prostatitídy.

Fyzioterapia sa používa nielen ako liečba, ale aj na účely prevencie. Zlepšuje krvný obeh, zvyšuje svalový tonus, urýchľuje regeneráciu tkanív a zvyšuje priepustnosť buniek. Je zakázané používať túto metódu pri vysokom krvnom tlaku, teplote, epilepsii, rakovine, urolitiáze, anémii, ochoreniach obličiek a kardiovaskulárneho systému.

Použitie rektálnych čapíkov znižuje negatívny vplyv na fungovanie vnútorných orgánov. Čapíky môžu obsahovať antibiotiká, bylinky, spazmolytiká. Odstraňujú opuch, zmierňujú zápal a obnovujú močenie.

Ľudové spôsoby

Terapia patológie doma s použitím receptov alternatívnej medicíny je účinná iba v počiatočnom štádiu. Existuje mnoho spôsobov, ako odstrániť hlavné príznaky zápalu:

tekvicové semená na prostatitíduodvar z borovice na prostatitídu
 1. Vyprážané tekvicové semienka (500 g) sa krútia v mlynčeku na mäso, potom sa pridá med (200 g) a dôkladne sa premieša. Z tekvicovo-medovej zmesi sa vyrábajú guľky nie väčšie ako orech. Rozpúšťajú sa pol hodiny pred každým jedlom, 1 kus na 2-3 minúty. Výrobok sa uchováva v chladničke. Tekvicové semená obsahujú veľké množstvo zinku, ktorý je potrebný na udržanie normálneho fungovania urogenitálneho systému.
 2. Rozdrvená a sušená kôra osiky (100 g) sa umiestni do pollitrovej nádoby a naleje sa vodkou (200 g). Nádobu tesne uzavrieme, necháme vylúhovať na tmavom mieste. Po dvoch týždňoch sa tinktúra prefiltruje a konzumuje 20 kvapiek, zriedených v štvrtine pohára vody, 3 krát denne pred jedlom.
 3. Med (1 ČL), vajce (1 ČL) sa zmieša s ražnou múkou (3 ČL), z cesta sa vyrábajú tenké čapíky, ktorých priemer by nemal byť väčší ako 1 cm. Sviečky skladujeme v chladničke. Ráno a večer sa vkladajú do konečníka po vyprázdnení konečníka. Priebeh liečby je asi 4 týždne, potom si urobia prestávku a terapiu zopakujú.
 4. Malá cibuľa (3 kusy) sa rozotrie na jemnom strúhadle, naleje sa vriacou vodou (3 polievkové lyžice) a trvá jeden deň. Odvar sa odoberá v 50 ml každú hodinu.
 5. Borovicové konáre (200 g) spolu s prevarenou vodou (2 l) dusíme na miernom ohni 2-3 hodiny. Po uvarení sa odvar mení na extrakt. Pripravte si takýto koncentrát bezprostredne pred teplým kúpeľom. Hladina vody by nemala byť vyššia ako stred hrudníka. Panvová oblasť sa trie liekom 15 minút, kým sa neobjaví začervenanie. Terapia sa vykonáva denne počas 2 týždňov. Kúpele majú antimikrobiálny účinok, anestetizujú a zlepšujú močenie.

Bez ohľadu na to, aký dobrý je účinok ľudových prostriedkov, je pre nich ťažké konkurovať úspechom farmakológie. Najsprávnejším a najúčinnejším riešením bude integrovaný prístup k liečbe prostatitídy.